Sponzorovaný odkaz:

Umělé přerušení těhotenství chirurgicky

Obecně platí, že čím dříve se pacientka rozhodne k přerušení těhotenství, tím bude zákrok jednodušší a šetrnější s ohledem na její zdraví a další možné následky - především vzhledem k dalšímu chtěnému těhotenství. Dále popisujeme jen ukončení do 12 týdne těhotenství Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici.


Vlastní provedení:

V celkové anestézii se po desinfekci zevních rodidel a pochvy zachytí děložní čípek speciálním nástrojem a provede se rozšíření kanálu děložního hrdla (dilatace) kovovými tyčinkami, které se nazývají dilatátory. Dilatace se provádí podle stáří těhotenství (čím větší gravidita tím větší dilatace). Plodové vejce se z dutiny děložní odsaje podtlakovou savkou (vakuumaspirace, vakuuumkyretáž, vakuumexhausce). Po odsátí plodového vejce se někdy provádí tzv. revize dutiny děložní kyretou, při které se odstraní možné zbytky.

Optimální je provedení výkonu do cca 8.-9. týdne těhotenství. Čím je těhotenství větší, tím je výkon pro pacientku a organismus více zatěžující a přináší více rizik. Proto je vhodné ukončit nechtěné těhotenství nejlépe do 8. týdne (je to nejšetrnější).

Výkon se dnes již většinou provádí ambulantně v rámci jednodenní operativy - tj odchod domů po zákroku dle pracoviště, kde se provádí je za dvě až několik hodin.

Jestliže žena, která potratila, je Rh negativní, musí dostat protilátky anti-D, aby v dalším těhotenství nenastaly žádné komplikace u miminka. Po jakémkoliv typu potratu krevní skupinu embrya zjistit nelze, a proto musí injekci dostat všechny ženy.


Hygienické zásady po provedení interupce:

Po provedení umělého potratu je nutné dodržovat určité hygienické zásady a režim k zabránění komplikací. První 3 dny omezit fyzickou aktivitu a chránit se proti prochlazení a onemocnění. Asi 2-3 týdny dodržovat zvýšenou hygienu tj. nekoupat se, ale jen sprchovat a pohlavní styk mít až po kontrole a po domluvě s lékařem. Za 2 týdny po výkonu je doporučena kontrola u gynekologa. Obnovení menstruace lze očekávat za 4 - 6 týdnů po výkonu. Dále je vhodné zavedení účinné antikoncepce k zabránění dalšího nežádoucího těhotenství. Pokud se po zákroku objeví příznaky zánětu (vysoká teplota nad 38 st.C, silné bolesti břicha, silné krvácení), je nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc a provést kontrolní gynekologické vyšetření. Zánět by mohl vést až k problémům s dalším otěhotněním, protože vejcovody se mohou stát neprůchodnými.


Co čekat po zákroku?

Těsně po zákroku můžou být spíše mírnější bolesti v podbříšku a mírné špinění (klidně i týden). Bolesti se dají většinou zvládnout běžnými analgetiky (Ibuprofen) a klidovým režimem. Menstruace se po potratu objevuje individuálně. Celé šestinedělí může žena krvácet či špinit. Menstruace se objevuje nejdříve za dva týdny, ale nejpozději po skončení šestinedělí. To by také žena měla absolvovat prohlídku u svého gynekologa, zda je vše v pořádku. Pokud se dosud menstruace neobjevila, je vhodné provést ultrazvuk a prohlédnout dělohu.


Rizika a následky:

Největší riziko je infekce. Ženy musí po jakémkoliv potratu důsledně dodržovat hygienické zásady - viz výše. Děloha je po zákroku i díky roztaženému hrdlu pro bakterie z pochvy snadněji přístupná. Jestliže dojde k zánětu dělohy a zvláště podcenění situace, může se infekce šířit dál na vejcovody a vaječníky. Důsledkem pak může být trvalá neplodnost díky neprůchodným vejcovodům. Jsou-li vejcovody jen hůře průchodné, pak se může vyskytnout mimoděložní těhotenství. Naštěstí za přísně sterilních podmínek je dnes riziko infekcí velmi malé.


Možné komplikace:

a) Peroperační komplikace:

  • Perforace dělohy: Jako každý chirurgický výkon, má i UPT či revize riziko poranění dělohy (proděravění) během výkonu. Dojde-li k tomu, situace se hned řeší v jedné narkóze, obvykle laparoskopií. Následky z hlediska plodnosti většinou nebývají.
  • Krevní ztráta: Klinicky významná se obvykle jeví ztráta větší než 500 ml. U miniinterrupce se většinou s touto komplikací nesetkáváme.


b) Pozdější komplikace:

  • Zánět dělohy: Příznakem je bolest v podbřišku, silnější krvácení než to, které bylo doposud a zvýšená teplota. Rozšíří-li se zánět k vaječníkům, přidá se vysoká horečka a křečovité bolesti. Jestliže se u ženy tyto komplikace vyskytnou, musí ihned ke gynekologovi. Nasadí se kombinovaná antibiotická terapie, často i v nemocniční péči aplikovaná do žíly.
  • Přechodem zánětu na vejcovody může dojít k jejich srůstu a stanou se pak neprůchodnými. Pak je jediným řešením k následnému otěhotnění umělé oplodnění ve zkumavce (IVF).
  • nedostatečnost děložního hrdla, která hrozí více u UPT, protože zde se hrdlo roztahuje “uměle". Ta by pak mohla způsobovat opakované potrácení plodů nebo předčasný porod.



Podmínky přerušení těhotenství - legislativa

Pro provedení interrupce je nutno splnit veškeré legislativní podmínky k ukončení těhotenství!!!