Druhy potratů


Potrat (lékařsky nazývaný abortus) je vypuzení plodu z dělohy v prvních 24 týdnech jeho trvání. Přesná odborná definice je složitější. Podle příčiny rozlišujeme a) potrat samovolný (odborně spontánní), když není vyvolán zevním zásahem, a b) potrat umělý, který je vyvolán zevním zásahem. Umělý potrat je buď lékařský, provádí se v souladu se zákonnými opatřeními České republiky (podrobně zde »), nebo kriminální, provedený nezákonně.


a) SAMOVOLNÝ POTRAT


Podle statistik dnes samovolným potratem bohužel končí až 15-25% všech těhotenství, které jsou již potvrzené buď těhotenským testem (hCG) nebo lékařem (ultrazvuk). Stojí za tím celá řada příčin, často i civilizačních - znečištěné prostředí, uspěchaný životní styl a odkládání mateřství do pozdějšího věku.


b) UMĚLÉ PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ


V ČR může žena na vlastní přání žádat o přerušení svého těhotenství do ukončeného 12. týdne (t.j. 11 týdnů a 6 dnů). Jedná se o placený zákrok, kdy se celkově cena pohybuje kolem 4000-6000,- Kč, často podle stupně gravidity.


Způsoby provedení přerušení těhotenství (interupce)


V závislosti na stádiu těhotenství je interrupce prováděna rozličnými metodami.

Interrupce pomocí tablety


Tzv. chemická interrupce je obvyklá metoda do devátého týdne těhotenství. Procedura sestává z podání mifepristonu (preparát s názvem Mifegyne). Asi 8 % z těchto interrupcí vyžaduje následný chirurgický zákrok, obvykle podtlakové odsání. V ČR je tato metoda nově schválená a může se provádět od roku 2013.


Chirurgická interrupce


Dále popisujeme jen ukončení do 12 t.g. Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici a je možné je provádět jen z genetických důvodů. Je nutno absolvovat podrobné vyšetření u specialisty - genetika, který toto doporučí. Bez tohoto doporučení nelze ukončení provést.

comments powered by DisqusČasté dotazy od pacientek:
Jsem těhotná a chci na přerušení, jak mám postupovat?

Jak si dobře vybrat zařízení, kde mi výkon provedou?

Mám bolesti v podbříšku po výkonu.

Proč se aplikuje injekce anti-D?

Jak dlouho budu po provedení zákroku v nemocnici?

Může být interrupce zdarma?


Všechny časté dotazy naleznete zde »