Sponzorovaný odkaz:
Potratová pilulka - farmakologická interrupce
Tzv.
chemická interrupce je metoda, která je použitelná do devátého týdne těhotenství. Potrat vyvolá podaný prostaglandin. Asi 8-10 % z těchto interrupcí vyžaduje následný chirurgický zákrok (viz níže). Řídí se stejnými pravidly jako chirurgické přerušení těhotenství - viz legislativa.
Provedení potratu touto metodou je do
7. týdne těhotenství (vždy dle změření na ultrazvuku). U většího těhotenství je nutno ukončit chirurgicky.
Aplikuje se tableta
mifepristonu. Výrazně redukuje i medicínské komplikace spojené s chirurgickou intervencí. Pooperační zánět dutiny děložní se po farmakologickém přerušení prakticky nevyskytuje. Nežádoucím efektem může být zvracení, nevolnost a bolesti v podbřišku. Podává se perorálně.
Vlastní provedení:
První návštěva:
První část léčby, tedy samotná „potratová pilulka“, se musí podávat v lůžkovém zařízení pod kontrolou lékaře. Žena musí v nemocnici po spolknutí 2 tabletek Mifegynu nějakou dobu zůstat, přibližně hodinu. Pak odchází domů, neobjeví-li se nějaké komplikace. Pokud má pacientka krevní skupinu Rh negativní, je jí aplikována profylakticky anti-D (látka proti tvorbě protilátek proti Rh faktoru, které by se mohly vytvořit a být problémem v příštím těhotenství).
Druhá návštěva:
Na další kontrolu se musí žena dostavit za dva dny (36-48 hodin) a léčba je dokončena podáním prostaglandinu (1 tabletky Mispregnolu). Opět je nutný krátký pobyt (minimálně opět hodina) v čekárně lůžkového zařízení.
Třetí návštěva:
Povinná je i následná kontrola za dva až tři týdny k potvrzení úspěšného potratu.
Hygienické zásady po provedení interupce:
Po provedení potratu je nutné dodržovat určité hygienické zásady a režim k zabránění komplikací. První 3 dny
omezit fyzickou aktivitu a chránit se proti prochlazení a onemocnění. Asi 2-3 týdny dodržovat zvýšenou hygienu tj.
nekoupat se, ale jen sprchovat a pohlavní styk mít až po kontrole a po domluvě s lékařem. Za 2 týdny po výkonu je doporučena
kontrola u gynekologa. Obnovení menstruace lze očekávat za 4 - 6 týdnů po výkonu. Dále je vhodné zavedení účinné antikoncepce k zabránění dalšího nežádoucího těhotenství. Pokud se po zákroku objeví příznaky zánětu (vysoká teplota nad 38 st.C, silné bolesti břicha, silné krvácení), je nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc a provést kontrolní
gynekologické vyšetření. Zánět by mohl vést až k problémům s dalším otěhotněním, protože vejcovody se mohou stát neprůchodnými.
Co čekat po zákroku?
Těsně po zákroku můžou být spíše
mírnější bolesti v podbříšku a
mírné špinění (klidně i týden). Bolesti se dají většinou zvládnout běžnými analgetiky (Ibuprofen) a klidovým režimem.
Menstruace se po potratu objevuje individuálně. Celé šestinedělí může žena krvácet či špinit. Menstruace se objevuje nejdříve za dva týdny, ale nejpozději po skončení šestinedělí. To by také žena měla absolvovat prohlídku u svého gynekologa, zda je vše v pořádku. Pokud se dosud menstruace neobjevila, je vhodné provést ultrazvuk a prohlédnout dělohu.
Rizika a následky:
Největší riziko je
infekce a
krvácení. Ženy musí po jakémkoliv potratu důsledně dodržovat hygienické zásady - viz výše. Jestliže dojde k zánětu dělohy a zvláště podcenění situace, může se infekce šířit dál na vejcovody a vaječníky. Důsledkem pak může být trvalá neplodnost díky neprůchodným vejcovodům. Jsou-li vejcovody jen hůře průchodné, pak se může vyskytnout mimoděložní těhotenství. Naštěstí za přísně sterilních podmínek je dnes riziko infekcí
velmi malé. Pokud je silné krvácení, je často nutno přistoupit k revizi dutiny děložní v narkóze (neúplné vypuzení plodu).
Možné komplikace:
- Nevolnost, zvracení
- Krvácení Klinicky významná se obvykle jeví ztráta větší než 500 ml. U interrupce se většinou s touto komplikací nesetkáváme. Nepříjemné může být délka krvácení - někdy až 2 týdny.
- Neúplné vypuzení plodu - asi 8% těhotenství se následně musí revidovat v celkové anestezii.
Je potratová pilulka volně prodejná?
Není.
Farmakologické ukončení těhotenství lze provést pouze v lůžkovém zařízení, potratovou pilulku tedy nelze zakoupit ani u ambulantního gynekologa. Je nutno splnit veškeré legislativní podmínky k ukončení těhotenství. Také varujeme před nákupem pilulky např. na internetu.